Recenze Škody Citigo - škodovka má s menšími vozy velké zkušenosti

Nová Škoda Citigo je nejmenší vůz v novodobé historii automobilky Škoda Auto. Novinka se spolu s příbuznými koncernovými vozy VW Up! a Seat Mii vyrábí v továrně koncernu VW v Bratislavě. Konkurentem Škody Citigo bude nový Fiat Panda a také Chevrolet Spark.


Délka vozu Škoda Citigo je 3,56 metru, šířka 1,65 metru a výška 1,48 metru. Rozvor činí velmi slušných 2,42 metru, díky tomu se i vzadu sedí dvěma pasažérům vcelku pohodlně. Zavazadlový prostor Citigo má objem 251 litrů, po sklopení opěradel dokonce nečekaných 951 litrů.


Jízdní vlastnosti škodovky Citigo příjemně překvapí

Všechny novinářské recenze Škody Citigo se shodují na velmi dobrých jízdních vlastnostech i při rychlé jízdě. Podvozek je v zatáčkách dlouho neutrální, na městské dlažbě překvapivě komfortní. Novinářské testy na příkladu Citiga ukazují, jak velký pokrok dosáhly minivozy v posledních letech.


Cena ojeté Škody Citigo bude klesat pomalu

Cena Škody Citigo začíná na 180 tisících Kč, lépe vybavené verze se snadno dostanou nad 200 tisíc Kč. To není zrovna málo, za to se dá sehnat třeba větší Škoda Fabia. Stylová Škoda Citigo si přesto díky nejmodernější technice najde hodně zájemců o koupi, hlavně z velkých měst. Také v autobazarech si bude Citigo držet cenu nadprůměrně, s předpokládaným ročním poklesem kolem 10 %.


Výbava nejmenší škodovky může být překvapivě bohatá

Škoda Citigo má tři stupně výbavy:

  • Active – ABS, 4x airbag, čtrnáctipalcová kola
  • Ambition – navíc třeba rádio, ESP, elektrická okna
  • Elegance – navíc mimo jiné klimatizace, zadní parkovací asistent aj.

Pětidvéřová verze je za příplatek - a bude k dispozici až v průběhu roku 2012.


Citigo pohání malé motory

Citigo dostane dva nové benzinové motory o objemu 1,0 litru. Později se objeví i pohon na stlačený zemní plyn CNG. S turbodieselem se pro Citigo zatím nepočítá.


Technické parametry motoru s 44 kW

Maximální točivý moment: 95 Nm

Maximální rychlost: 160 km/h

Kombinovaná spotřeba na 100 km: 4,5 litru


Technické parametry motoru s 55 kW

Maximální točivý moment: 95 Nm

maximální rychlost: 171 km/h

Kombinovaná spotřeba na 100 km: 4,7 litru


Brzdový asistent City Safety

Citigo dostává systém City Safe Drive. Tento systém nouzového brzdění automaticky zpomalí vůz při hrozící srážce, například v koloně. Příplatek činí 10 tisíc Kč, u vyšších stupňů výbavy jen 4 tisíce Kč. Podle našich zkušeností se tento nízký příplatek určitě vyplatí. Ostatně Citigo za City Safe Drive obdržel zvláštní ocenění Euro NCAP Advanced.


Bezpečnost Citigo je na výborné úrovni – pět hvězdiček

Škoda Citigo získala v crashtestu Euro NCAP pět hvězdiček, což ji řadí mezi velmi kvalitně provedená vozidla. Mírně zhoršené výsledky se týkají jedině bočního nárazu a ochrany chodců, jinak je ochrana posádky na výborné úrovni, což v této kategorii minovozů zaslouží pochvalu.